Training Programmes
If you are having problems reading attached files, please click on the Adobe icon to download Adobe Reader
 
Local - In House Training Programme
 
Design Training Priority List - 2016
 
Download Application Forms
 
     
 
Local - In House Training Programme - April 2018
 
 
Date
Time
Subject
Venue
Target Group
Trainer
Remarks

2

09.00 - 04.00

Training Programme - GTO (Civil/ Mechanical) Written Examination for Technical Officers

Training Division Lecture Hall

GTO III Applicants

Mr.K P I R Perera
Deputy Director, Training Division

-

3

09.00 - 04.00

Training Programme on AutoCAD Civil 3D

Training Division Computer Lab

Engineers
Group 07-Day 05

Mrs. T A Sanjeewani
Snr. Engineer

Already Nominated

3

09.00 - 04.00

Workshop on Introduction to Computer Hardware, Software & Liveware

Training Division Lecture Hall

All Staff
Group 07 - Day 06

Mr. P P N Fernando
Computer Operator,Planning Division

Already Nominated

5

09.00 - 04.00

Training Programme on Project Management and Contract Management

Provincial Diretor's Office Southern

Engineers
(50 seats)

Mr. M A W R Fernando
Consultant Civil Engineer, Adjudicator and Arbitrator

List attached

7

09.00 - 04.30

Training Programme on Bridge Design     as per Eurocodes

Training Division Lecture Hall

Engineers
Day 01

University of Peradeniya

-

9

09.00 - 04.00

Training Programme -GTO (Civil/ Mechanical) Written Examination for Technical Officers

Training Division Lecture Hall

GTO III
Applicants

Mr. S H U de Silva
ADG./ Director(ESD), Actg. Director (Admin.)

-

18

09.00 - 04.00

Microsoft Excel Programme (Intermediate/ Advanced)

Training Division Computer Lab

All Staff
Group 01 - Day 02

Mr. W E S K Fernando, ADG (NP) & Director (Training Division)

Already Nominated

19

09.00 - 04.00

Training Programme on Project Management and Contract Management

Provincial Diretor's Office Sabaragamuwa

Engineers
(50 seats)

Mr. M A W R Fernando
Consultant Civil Engineer, Adjudicator and Arbitrator

List attached

20

09.00 - 04.00

Two Day workshop on Financial Regulation, Administrative Functions and Procurement Procedure

UDA Auditorium, 11th Floor, Sethsiripaya Stage II

Day 01

Mr.S  Upananda
Chief Accountant, President House

List will be Published after 18 April 2018

21

09.00 - 04.30

Training Programme on Bridge Design as per Eurocodes

Training Division Lecture Hall

Engineers
Day 02

University of Peradeniya

-

25

09.00 - 04.00

Microsoft Excel Programme (Intermediate/ Advanced)

Training Division Computer Lab

All Staff
Day 03

Mr. W E S K Fernando
ADG (NP) & Director (Training Division)

Already Nominated

27

09.00 - 04.00

Two Day workshop on Financial Regulation, Administrative Functions and Procurement Procedure

UDA Auditorium, 11th Floor, Sethsiripaya Stage II

Day 02

Mr. S  Upananda
Chief Accountant, President House

-

 
     
   
 
   Design Training Priority List - 2017 Last Updation - 18 July 2017
 
     
     
 
If you are having problems viewing Sinhala and Tamil text, please download relevant software.
siyabas
 
     
     
   Download Application Forms
 
 
Number
Name
Download Application Form
   
RDA/T/001 Foreign Training Short Term Courses
Superseded by RDA/T/008
RDA/T/002 Local Training Short Term Courses
Superseded by RDA/T/007
RDA/T/003 Foreign & Local Training Long Term Courses
Superseded by RDA/T/008
RDA/T/004 In-House Training Courses
Superseded by RDA/T/007
RDA/T/005 Initial Application for Design Office Training
 
Click to download the application
RDA/T/005e
RDA/T/006 Modifications to the Design Training Office or Design Training Opportunity
 
Click to download the application
RDA/T/006e
RDA/T/007 Application for In- House / Local Short Term Training Programme

RDA/T/007s

RDA/T/007t

RDA/T/007e
RDA/T/008 Application for any Foreign Training Programme / Long Term Local Training Programme    

RDA/T/008e
RDA/T/009 Application for In- House / Local Short Term Training Programme (Computing)    

RDA/T/009e
 
     
  Top  
 
Last Modified Date : 04-Apr-2018 3:19 PM